Kuvitellaan toivo matkaa Itä-Suomeen

TOTEM-teatteri on aloittanut Uudet klassikot -hankkeeseen liittyvät Kuvitellaan toivo -kiertue-esitykset Imatran seudulta.

Teatteri Imatran johtajan Timo Rissasen kevät on ollut kiireinen. Hän näyttelee toista pääroolia Da Vinci -koodissa, viettää 40-vuotis-taiteilijajuhlansa sekä tietysti hoitaa teatterinjohtajan työt.

Kun TOTEM-teatteri ehdotti Teatteri Imatralle yhteistyötä Uudet klassikot -rahaston avulla, Rissanen innostui ajatuksesta. Myös teatterin muu henkilökunta piti heti ideasta. Pienenä teatterina Imatralla ei olisi yksin resursseja toteuttaa enempää lapsille suunnattuja esityksiä kuin sillä nyt jo on.

Teatteri Imatran johtaja Timo Rissanen
Teatteri Imatran johtaja Timo Rissanen

Kaupunkilaisten tuki kannattelee

Viime vuodet eivät ole olleet helppoja Imatralla ja sen lähiseudulla. Itärajan sulku on vaikuttanut alueen työllisyystilanteeseen valtavasti. Myös kulttuuriin käytettävät määrärahat ovat vähentyneet.

– Huono taloudellinen tilanne näkyy niin, että useista paikoista tulee viestiä, että me tulisimme, mutta meillä ei ole rahaa, Rissanen sanoo.

Kaupunkilaisten ja kaupungin johdon tuki kuitenkin lämmittää sydäntä.

– Olen johtajakauteni ajan yrittänyt kasvattaa teatterin imagoa. On ollut mielenkiintoisia vierailuja ja olen pitänyt tiukkaa linjaa ohjelmistosta, Rissanen kertoo.

Pienessä kaupungissa teatterinjohtaja myös tunnetaan. Moni haluaa moikata ja kysyä johtajan kuulumisia, jos häneen törmää kaupungilla. Esityksiä ja ohjelmistoa kommentoidaan mielellään.

Lisää lastenteatteria

Rissasen mukaan Kuvitellaan toivo täydentää hyvin Teatteri Imatran ohjelmistopolitiikkaa. Esityksen aihe, nettikiusaaminen, tuntuu ajankohtaiselta myös Imatralla.

Uudet klassikot -rahaston tavoitteena on pidentää tuotantojen elinkaarta ja kasvattaa niiden yleisömääriä. Kuvitellaan toivo -esityksen osalta se tarkoittaa esityksiä kolmessa maakuntateatterissa: Imatralla, Varkaudessa ja Kokkolassa. Esitykset suuntautuvat myös kiertueelle kaupunkien lähiseuduille pienemmille paikkakunnille.

Pikku hiisi -näyttämö rakennettiin testamenttilahjoituksena

Teatteri Imatran Pikku Hiisi -näyttämö odottaa TOTEMia vierailulle syksyllä 2027. Näyttämö sai alkunsa imatralaisen yksityishenkilön testamenttilahjoituksesta vuonna 2014. Lahjoittaja oli toivonut, että hänen perintöään käytetään lasten ja nuorten hyväksi. Niinpä teatterin entinen pieni näyttämö kunnostettiin lastenteatterin käyttöön.

Nyt näyttämöllä esitetään vuorovuosin klassinen satu ja moderni tarina. Rissanen kiittelee Imatran kaupunkia: se on maksanut päiväkotien kuljetukset teatteriin.

Esitysten jälkeen lapset voivat tavata esiintyjiä aulassa ja jutella teatterikokemuksestaan.

– Olen aina itse liputtanut lastenteatterin puolesta, koska sieltä tulevat tulevaisuuden teatterikatsojat, Rissanen sanoo.

Teksti ja kuva: Marjo Linnasalmi